granada'da bir sabah gezintisi

"Erken kalkanlar gün boyu başlarında bir hale taşırlar." Walter Benjamin
Granada yazın 40 dereceleri gören bir şehir ama havası kuru olduğundan sabahları ve akşamları serin oluyor. Sabah vakitleri, yaylalardaki o ince sabah serinliğini hatırlatıyor. Ev, Albayzin'de, bir zamanlar Mağribilerin yaşamış olduğu, Elhamra'nın bulunduğu tepenin tam karşısındaki tepeye kurulmuş dar sokaklı, beyaz evlerden oluşan bir mahallede.
Ara ara inşaat işçilerine rastlıyorum.Neredeyse siesta zamanı gibi ortalık. Issız. Selvi ağaçları bir şehre, eski binalara bu kadar mı yakışır?
Tepelere çıktıkça ElhamraSarayı görülüyor. Şehri saran bir eski zaman ruhu, büyüleyici bir yer Elhamra. Günün ışıkları en son Elhamra'nın asırlık duvarlarını terkediyor.
Bu iki teyzeyi biliyorum. Her akşamüstü köpekleriyle bizim evin önündeki çeşme başına gelip biraz soluklanıyorlar. Demek burada oturuyorlar ve sohbete sabah vaktinden başlıyorlar.
Granada'nın sokak resimleri. El Niño lakaplı bir sokak ressamı var. Belediye en sonunda duvarlara resim yapmasına izin veriyor. Granada sokakları El Niño'nun resimleriyle dolu. Resimlerinin üzerinde hep bir bulut geziniyor sanki.
Dükkanlar kapalı. Yoksa tam bir renk cümbüşüne dönüyor burası.Ve Granada'nın iki renkli çakıltaşlı sokakları.
Manastırın ortasında var bir avlu! San Jeronimo Manastırı'nın avlusu.
                             
Manastırın ortasında var bir mermer! Din adamlarının isimlerinin kazındığı mermerlerle terrakotalar . Ve nar figürü! Adı nardan gelen Granada'nın o güzelim sembolü.
Manastırın sade mekanlarının aksine, ince ince işlenmiş ibadet mekanı. "Sizi çok sevdim, size barok diyebilir miyim?"
  
Kırık alınlık güvercini...
Kafe Gran Via de Colon
Gran Via de Colon'da sabah kahvesi...
Zafra Sokağı. Sokak isimlerinin çoğu Arapça'dan kalma. Bu mavi beyaz seramik buralara özgü. Yine nar tabii...
Demirlerin arkasında bir avlu. Kaçak girdiğim koca bir ahşap kapının arkasındakiler.
Ve güneş yükselmeden eve dönüş. İş başı!

Yorumlar

  1. "Gerçekten Budapeşte harika ve sakin bir şehir.Tekrar gitmiş gibi olduk:) Ben gItmeden önce rehber ayarladım. Arkadaşlar süperlerdi. Havalimani transferini ve şehir turu kusursuzdu ve fiyatları uygundu. ( www.budapestetur.com ) Vaktinizi iyi kullanmak için kesinlikle aynısını yapın derİm. Şehri hikayeleri ve tarihiyle gezmek çok zevkliydi. Estergona gelmiş gidin derim.
    "

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar