gezginlerin aşırı acıklı san sebastian deneyimi

İtiraf edeyim ki plaj şehirlerini oldum olası pek sevememişimdir. Yazın kumsalların insan yığınlarıyla dolduğu sahiller bende hep bu çılgın kalabalıktan uzaklaşma isteği uyandırır, Güney kıyısında büyümüş olmama rağmen Kuzeyli damarım kabarır. Bu Kuzey Avrupa gezisinin en gösterişli şehri olan San Sebastian'a da (Baskça ismi Donostia) bu yüzden midir bilmem çok büyük bir heyecan duymadan gittim. (Bu şehre haksızlık yapıyor olabilirim ama pek de merhametime ihtiyacı olmayan bir şehir burası.) Kafamda sevimsiz bir sıcakla ve plaj resmiyle bağdaştırarak gittiğim San Sebastian'da, -artık evrene ne tür bir sinyal göndermişsem- karşımda yukarıdaki gibi günlük güneşlik bir kent yerine yağmuru ve sert rüzgarlarıyla insanı sersemleten bir şehir buldum. Aslında bu Kuzey şehrini daha fazla sevebilirdim fırtınalı ve yağışlı bir havada görmemiş olsaydım. (Yazarın bu paragraftaki tutarsızlığını, çelişkili ifadelerini hemen farkettiniz sanırım.)
Bu yaz fotoğrafları, Clezio'nun bir önceki gezisinden kalma. Ben bu fotoğrafları gördükten sonra, San Sebastian'ın benim şehrim olamayacağına karar vermiştim ama bana bakmayın. Peki nesi meşhur San Sebastian'ın? Hilal şeklindeki o upuzun plajı Playa La Concha, Eylül'deki film festivali, dünya üzerinde çok ender bulunan Michelin yıldızlı restoranları, belle epoque yapıları ve bu yapılar arasında yayalara açık arnavut kaldırımlı sokakları.
San Sebastian, küçük bir balıkçı kasabasıyken 19. yüzyılda aristokrat İspanyolların tatil beldesi oluyor. Daha sonra şehirde ihtişamlı binalar inşa ediliyor. Bunlardan biri de İspanya'nın en lüks otellerinden biri olan Hotel Maria Cristina. Bu kare her ne kadar turistik bir Akdeniz şehrini andırsa da şehir, yılın sadece belli zamanlarında bu güneşli manzaralara tanık oluyor.
Burası San Sebastian'ın Parte Vieja'da (Eski Şehir) yer alan, 19. yüzyıldan kalma Art Nouveau binaların ve küçük dükkanların olduğu, yayalaştırılmış kısmı Centro Romantico.
Tipik yiyecek mekanlarından biri. Bira ve yanında "pincho" tabii ki. Yine Clezio'nun Temmuz ayında yaptığı gezisinden.
Gölgelerin gücü adına! Evet yazın, güneş altındayken gölgesi bol şehirler en güzeli. San Sebastian'ın bakımlı sokakları.
Şimdi bu reklamlar kısmından sonra bizim nasıl bir San Sebastian deneyimimiz olduğuna geçeyim. Karşımıza çıkan şehir böyle bir şeydi. Mayıs'tı, soğuktu ve yağmur çiseliyordu.
1882'de kumarhane olarak inşa edilmiş olan gösterişli bina bugün San Sebastian Belediyesi'ne ait. (Barış'ın objektifinden.)
Buradaki tipik pincho barlarından biri.
Fiyatı 1 ila 4 Euro aralığında olan mezeler hakikaten güzel. Kimi yerlerde deniz ürünleri ön plana çıkıyor. Baget ekmeğin üzerine mayonezle birlikte marine edilmiş ançüez, somon füme, jumbo karides, deniz tarağı, kalamar dilimleri, üzerine de pate, dilimlenmiş yengeç, mantar, peynir vs  konuluyor genellikle. Vejeteryan seçenekler de mevcut.
Ringo ringo mezeler :)
Gezginlerin aşırı acıklı hikayesi, fırtınalı havayla birlikte bir greve denk gelmeleriyle başlıyor. İlk gün karnımızı doyurmuş olsak da daha sonra tüm restoranların kapılarının üzerimize kapadığına tanık oluyoruz. Büyük otellerin bu yasağı deleceğine inanarak onların kapısını aşındırıyoruz fakat yine bir sonuç alamıyoruz. Bir yandan grev kırıcı olmamalarından dolayı onları takdir etsek de bir yandan da üşüyoruz, açız! Şehrin yağmurlu kaldırımlarında -arabesk olsun biraz- aç sokak köpekleri gibi dolanıyoruz ve en sonunda bir Çin restoranının gözlerden uzak bodrum katında iyice karnımızı doyuruyoruz.
Farklı bir San Sebastian manzarası. "Al sana Kuzey şehri," dediğinizi duyar gibiyim ama demesi kolaymış, insan gezerken biraz güneş istiyormuş.
Açık barlardan biri. İspanya'da yaş ortalamasının Türkiye'ye göre epey yüksek olduğu bu fotoda iyice belirginlik kazanıyor.
San Sebastian'ı fazla gezemeden, gezdiğimizi de pek anlayamadan, biraz moralsiz ve neredeyse aç karna buruk bir biçimde terk ediyoruz. Eh, aç kalmak bu gezinin kaderinde var. Fakat şunu söyleyebilirim ki İspanya'nın kuzey sahilinden biraz daha içerilere girince o yağmur havasını da geride bırakıyoruz. Güneşin zaptı yakın :)

*San Sebastian'da ve yakınındaki görülecek yerleri anlatan güzel bir site.

Yorumlar

 1. Gezi olaylarının gecelerimizi daha karartmaya başladığı yer de burası. Otel bile ıssızdı, ortak banyolu olmasına karşın. Ama yine de çok güzel bir yerdi. Hiç anlamamışım önyargılı olduğunu oraya gelirken.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Otelin ortak banyolu olduğunu unutmuşum. Sadece çalışmak zorunda olduğumu ve bunun canımı sıktığını hatırlıyorum.
   San Sebastian'ın yaz fotolarını gördükten sonra bana göre bir yer olmadığını düşünmüştüm. Hala da benim yerim olmadığını düşünüyorum ama Eylül'de filan gitmek güzel olabilir oraya.

   Sil
 2. Resimler gercekten cok hos ve samimi cikmis. Hangi ay gitmek icin en uygundur ?

  YanıtlaSil
 3. Doğal minerallerden oluşan, masif, gözeneksiz ve homojen bir rahatlık Corian ile evlerinizde… Geniş kullanım alanı ve dayanıklı yapısıyla uzun ömürlü ve şık mutfak tezgahlarınız, deneyimli tasarım ekibimizin ellerinden çıkarak istediğiniz yere uygulanıyor, konforunuz sağlanıyor.
  http://www.fourel.com.tr/corian-tezgah/
  #fourel #coriantezgah #akriliktezgah

  YanıtlaSil
 4. Firmalara ve firmaların SEO departmanlarına kurumsal web sitelerini düzenlemelerini sağlayacak optimizasyon terimlerini, kriterlerini, aşamalarını ve araçlarını öğretecek, Google’da üst sırayı yakalayacak siteleri bünyelerinde hazırlamalarını sağlayacak eğitimlerde siz de yerinizi ayırtın…
  http://www.seoakademi.com.tr/egitimler/kurumsal-seo-egitimi/
  #seo #seoakademi #kurumsalseo

  YanıtlaSil
 5. Seo Eğitim Zirvesi - Türkiyenin En iyi Eğitmenlerinden Eğitim Alma Fırsatı
  Seo Akademi Seo Eğitim Zirvesi 24 Oturum Alanında Ünlü 16 Eğitmen % 100 Ögrenme Garantisi Biletler Tükenmeden Seo Zirvesindeki Yerinizi Hemen Ayırtın.
  http://www.seoegitimzirvesi.com/
  ‪#‎seozirvesi‬ ‪#‎seoeğitimzirvesi‬ ‪#‎seosemineri‬

  YanıtlaSil
 6. SEO Akademi En Çok Tercih Edilen SEO Kursu – Kurumsal ve Bireysel Eğitim
  SEO Akademi Türkiye’nin en çok tercih edilen SEO, Sosyal Medya, Adwords, Wordpress, Kurumsal Zarafet kursları, profesyonel eğitmenler ve ekonomik fiyatlar.
  http://www.seoakademi.com.tr/
  #seo #seokursu #seoakademi #sosyalmedyakursu #seoegitimzirvesi

  YanıtlaSil
 7. Sinema Akademi Oyunculuk Diksiyon Spikerlik- Sunuculuk Kursu
  Sinema Akademi Türkiye’nin en çok tercih edilen oyunculuk, diksiyon, spikerlik-sunuculuk, seslendirme, kısa film kursu,alanında uzman eğitmenler, uluslararası eğitim standardı,öğrenme garantisi
  http://www.sinemaakademi.com.tr/
  #sinema #sinemaakademi #diksiyonkursu

  YanıtlaSil
 8. Mitsubishi, Sigma, Samsung, General klima yetkili satış ve servis merkezi, klima modelleri, satış koşulları, bakım, onarım, yedek parça ve aksesuar hizmetleri.Daha fazla bilgi için lütfen internet sitemizi ziyaret ediniz.
  http://www.klima.com.tr/
  #klima #klimafiyatları #mitsubishiklima

  YanıtlaSil
 9. Türkiye'nin en iyi dans kurslarından biri olan Dans Akademi ile başta latin dans kursu olmak üzere aklınıza gelebilecek her dansı en iyi eğitmenlerden alabilecek, en uygun dans kursu fiyatları ile öğrenebilme fırsatını yakalayabileceksiniz.
  http://www.danskursu.com.tr/
  #danskursları #latindanskursu #danskursufiyatları

  YanıtlaSil
 10. Abant otel rezervasyon 70 TL’den başlayan göl çevresi Abant otelleri konaklama fiyatları, en çok tercih edilen oteller, tatil fırsatları ve ulaşım alternatifleri.
  http://www.abantotel.com.tr/
  ‪#‎abantotel‬ ‪#‎abantotelleri‬ ‪#‎abantotelfiyatları‬

  YanıtlaSil
 11. Kıbrıs otel konaklama fiyatları, en çok tercih edilen oteller, tatil fırsatları, kampanyalar ve ulaşım alternatifleri.
  http://www.otelkibris.com.tr/
  #kıbrısotel #kıbrısotelleri #kıbrısoteller

  YanıtlaSil
 12. Yurt içi ve yurt dışı Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Liselerinde okumak isteyenler, yurt dışı lisans ve master programlarına portfolyo hazırlamak isteyenler, sanat kariyerine nasıl yön vermesi gerektiğine karar veremeyenler, hangi bölümün yeteneklerini tam olarak yansıtacağını öğrenmek isteyenler için Güzel Sanatlara Hazırlık Kursu ile Eğitim Danışmanlığı!
  http://www.guzelsanatlarahazirlikkursu.com.tr/
  #güzelsanatlarahazırlıkkursu #güzelsanatlarahazırlıkkursları #güzelsanatlarahazırlıkkurs

  YanıtlaSil
 13. Seo Eğitim Zirvesi - Türkiyenin En iyi Eğitmenlerinden Eğitim Alma Fırsatı
  Seo Akademi Seo Eğitim Zirvesi 24 Oturum Alanında Ünlü 16 Eğitmen % 100 Ögrenme Garantisi Biletler Tükenmeden Seo Zirvesindeki Yerinizi Hemen Ayırtın.
  http://www.seoegitimzirvesi.com/
  #seo #seoeğitimi #seokursu

  YanıtlaSil
 14. Köroğlu Dağlarının zirvesinde, kayak yapmanın heyecanı bir başka! Kartalkaya Kayak Merkezi, birbirinden zorlu pistleri, dağ tesisleri, doğa aktiviteleri, muhteşem manzaraları, after ski partileri ile dört dörtlük bir tatil yaşatıyor.
  http://www.kartalkayaotel.com.tr/
  #kartalkaya #kartalkayaotel #kartalkayaotelleri

  YanıtlaSil
 15. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 16. Mitsubishi klima sistemleri, inverter, duvar, kanallı, kaset, vrf, salon, yer tavan ve multi tip klimalara ev ve ofisleriniz için uygun fiyata sahip olabilirsiniz.
  http://www.mitsubishiklima.com.tr/
  #mitsubishiklima #mitsubishiklimafiyatları #mitsubishiklimamodelleri

  YanıtlaSil
 17. Her biri alanında uzman, mesleğinin etik değerlerine saygılı, danışanlarının sağlıklı ve güvenli şekilde
  kilo vermesini sağlayan diyet uzmanı ve diyetisyenler ile birlikte kişiye özel beslenme danışmanlığı ve diyetisyen hizmetleri.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar